Kemerburgaz Organik Köy Pazarı

Ne : Organik köy pazarı
Nerede : Kemerburgaz
Selanik Bulvarı no:116
Kemerburgaz, Eyüp-İstanbul
Telefon :
Web : Ekolojik Üreticiler Derneği
Ne Zaman : 5 Mayıs 2013’te açılıyor
Her Cuma
Yaş : Her yaş için uygun.
Açıklama : Kemerburgaz’da açılacak organik köy pazarında çocuklarla beraber taze sebze, meyve ve organik ürün alışverişi yapmak farklı bir eğlence olacak.
Pazarda, organik sertifikalı tüm hayvansal ürünler, sebze ve meyve, bakliyatlar, kozmetik ve temizlik malzemeleri çiftçiler ve firmalar tarafından satışa sunulacak.
Pazar Ekolojik Üreticiler Derneğinin katkılarıyla Eyüp Belediyesi tarafından denetlenecek.
Kemerburgaz İstanbul’a 15dk mesafede Belgrad Ormanı’na sırtını dayamış eski bir yerleşim birimi. Osmanlı İmparatorluğu Devri’nde bir Rum iskan sahası olan Kemerburgaz’a 1924 senesinde yapılan mübadele neticesinde Türkler yerleştirilmiş.
Kemerburgaz’da önemli bölümü Mimar Sinan eseri olan ve çoğu hâlâ ayakta kalan su kemerlerini görmek mümkün. Şehre su taşıyan kemerlerin Roma ve Bizans dönemlerinde de kullanıldığı söyleniyor. Ama bugün gördüğümüzün büyük çoğunluğu Mimar Sinan döneminde yapılmış. Sadece Kemerburgaz’ın 1.5 km kuzeybatısındaki Uzun Kemer’in çok az bir bölümünün Roma temelleri üzerine kurulduğu biliniyor. Kemerburgaz’da bugün görülebilecek diğer su kemerleri ise şöyle: Kemerburgaz’ın 5 km. kuzeybatısındaki Manglava çayırında bulunan Mağlova kemeri, 1,5 km güneydoğusunda yer alan Eğri Kemer (Hasdal Askeri Kışlası yanından geçen yolla Kemerburgaz’a gelindiğinde yolun altından geçtiği kemer), 7 km güneyinde ve Cebeciköy’ün 1,5 km doğusundaki Cebeciköy ya da Güzelce Kemeri. Su kemerleri, Terkos gölünün çevresindeki kaynak sularının İstanbul’a taşınmasında kullanılmış.Kaynak: Eyüp Belediyesi
Not :

 

 

TAKVİM

TAKİP EDİN

Facebook Twitter Pinterest Rss

REKLAM