15. Geleneksel Arnavutköy Şenliği

Ne : Sokak şenliği
Nerede : Satış Meydanı
Arnavutköy –   İstanbul
Web : Boğaziçi Arnavutköylüler Derneği
Ne Zaman : 27   Mayıs 2012
Saat   12:00 – 19:00
Yaş : Her   yaşa uygun
Açıklama : Dar   sokakları, eski cumbalı ahşap evleriyle Arnavutköy İstanbul’un en güzel   mahallelerinden biri. Çocuklarla Arnavutköy’ü keşfetmek için Arnavutköy   şenliği güzel bir etkinlik. Kilise meydanında kurulan şenlikte Meercat Atölye çocuklar için sanatsal atölyeler organize ediyor.
Şenliği gezmeye   gitmişken meydandaki Taksiarhis Rum Ortodoks Kilisesini gezebilirsiniz. 1’er   hafta arayla kilisede 09:00-11:00 saatleri arası Pazar ayini yapılıyor. Yemek   molası vermek isterseniz Satışmeydanı Sokak’ta bulunan Adem Baba Balık lokantası salaş ortamıyla çok keyifli.
Arnavutköy,   İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri. Bizans döneminde önemli bir   ibadet merkezi olmuş. İmparator Konstantin burada içinde mozaik ikonu da   bulunan Ayios Mikael kilisesini yaptırmış. Köyün Arnavutköy adı bir rivayete   göre, Fatih Sultan Mehmet’in Arnavutluk’a egemen olmasından sonra yöreden   getirilen Arnavutlar’ı bu semte yerleştirmesi ile değişmiş.
19.yüzyıla kadar Arnavutköy tepelerinde kiraz çilek   üretilirmiş.  Ünü kısa sürede yayılan   bu küçük, açık pembe renkli ve mis kokulu çilek türü bir diğer adıyla Osmanlı   çileği, çarpık yapılaşma ve betonlaşma nedeniyle ortadan kaybolmuş.
Kaynak:Boğaziçi   Arnavutköylüler Derneği
Arnavutköy şenliği 3. köprü   projesine karşı 1998’de başlayan mücadele ile düzenlenmeye başlamış.

 

 

Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

TAKVİM

TAKİP EDİN

Facebook Twitter Pinterest Rss

REKLAM